O publikacji
Szanowni Czytelnicy,
Główny Urząd Statystyczny przekazuje Państwu TYTUŁOWY PLAN WYDAWNICZY zawierający podstawowe informacje o publikacjach opracowywanych przez jednostki statystyki publicznej przewidzianych do wydania w 2025 r. Został on przygotowany w formie interaktywnego katalogu umożliwiającego sprawne i łatwe wyszukiwanie tytułów pozycji wydawniczych.
W odróżnieniu od lat poprzednich w jednym katalogu zgromadzono publikacje zaplanowane do wydania zarówno przez GUS jak i urzędy statystyczne. Pogrupowano je według obszarów tematycznych, w ramach których możliwe jest filtrowanie na podstawie serii wydawniczej, formy i częstotliwości wydania.
Tytułowi każdej pozycji towarzyszy krótka charakterystyka, informacja o planowanym terminie wydania oraz formie publikacji. Uzupełnieniem planu są opisy serii wydawniczych tworzących system publikacyjny Urzędu.
Zapraszamy do korzystania z publikacji i innych produktów statystycznych dostępnych na stronie internetowej GUS: www.stat.gov.pl.
Departament Opracowań Statystycznych GUS
Opisy serii
-
Roczniki statystyczne
Wydawnictwa prezentujące w sposób kompleksowy wynikowe informacje statystyczne. Zawierają dane roczne, zwykle w ujęciu retrospektywnym. Prezentują je w różnych przekrojach terytorialnych, w tym również jako porównania międzynarodowe. W ramach tej serii wydawane są roczniki zbiorcze i tematyczne (branżowe). Roczniki zbiorcze zawierają zestawy informacji z różnych obszarów życia społecznego i gospodarczego oraz środowiska naturalnego, a roczniki tematyczne – z określonej (najczęściej jednej) dziedziny.
Częstotliwość publikacji – roczna lub w kilkuletnich odstępach czasu.
Forma publikacji – drukowana i elektroniczna. -
Analizy i raporty statystyczne
Publikacje, w których dominującą formą prezentacji informacji jest opis analityczny uwzględniający czynniki wpływające na kształtowanie się opisywanych zjawisk i przebieg procesów, z omówieniem współzależności przyczynowo-skutkowych. Elementami wzbogacającymi informację opisową są tabelaryczne i graficzne ujęcia danych. Publikacje w tej serii często łączą dane pozyskiwane w wielu badaniach, z jednej lub kilku dziedzin statystyki oraz informacje pozastatystyczne. Tablice statystyczne, będące dopełnieniem publikacji, stanowią zwykle załącznik do publikacji i są dostępne wyłącznie w wersji elektronicznej (w formacie Excel, PDF lub CSV) na stronie internetowej GUS: www.stat.gov.pl.
Częstotliwość publikacji – roczna lub w większych odstępach czasu.
Forma publikacji – drukowana i elektroniczna. -
Prace eksperymentalne
Publikacje, w których prezentowane są wyniki prac badawczych, często wykraczające poza standardową praktykę prac statystycznych przyjętych w systemie statystyki publicznej. Są opracowywane w nowatorski sposób, z wykorzystaniem zaawansowanych narzędzi analitycznych i statystycznych. Prace eksperymentalne mogą zawierać także wyniki badań znajdujących się w fazie rozwoju, dopracowywania metodologii lub zostały przeprowadzone z zastosowaniem eksperymentalnej metody.
Częstotliwość publikacji – w zależności od tematyki oraz rozwoju prac – jednorazowe, bądź cykliczne, nie częściej niż raz do roku.
Forma publikacji – drukowana i elektroniczna. -
Foldery i publikacje okolicznościowe
Publikacje w ramach tej serii charakteryzują się bogatą szatą graficzną, w której przeważającą formą prezentacji danych są wykresy, mapy, infografiki i uproszczone tablice. Mogą być wydawane regularnie lub jako publikacje okolicznościowe opracowywane w związku z konkretnym wydarzeniem lub działaniem.
Częstotliwość publikacji: regularna lub nieregularna (związana z konkretnym wydarzeniem lub działaniem).
Forma publikacji – drukowana i elektroniczna. -
Metodologia badań statystycznych
Publikacje w tej serii wydawniczej dzielą się na dwie grupy Zeszyty metodologiczne oraz Klasyfikacje i Nomenklatury. Opracowania stanowią materiał pomocniczy przy prowadzeniu badań i analiz statystycznych dla służb statystyki publicznej i sprawozdawców, a także materiał edukacyjny dla użytkowników danych statystycznych.
Częstotliwość publikacji związana jest ze zmianami w klasyfikacjach lub metodologii badań, może też wynikać z potrzeb użytkowników informacji statystycznych. Forma publikacji – drukowana (głównie na potrzeby wewnętrzne) i elektroniczna.
-
Czasopisma naukowe
Wydawnictwa prezentujące opracowania autorskie, zestawy artykułów pochodzące od wielu autorów na tematy poświęcone statystyce i naukom pokrewnym. Ich celem jest m.in. doskonalenie metodologii badań statystycznych, prezentowanie nowatorskich metod analizy przemian społeczno-gospodarczych oraz podejmowanie aktualnych zagadnień w statystyce w ujęciu krajowym i międzynarodowym.
Częstotliwość publikacji: regularna (miesięczna lub kwartalna).
Forma publikacji – drukowana i elektroniczna -
Monografie naukowe
Publikacje prezentujące wybrane problemy statystyki polskiej, rozwój myśli, zasad i metod w badaniach statystycznych na tle statystyki z innych krajów; materiały i referaty pokonferencyjne. W ramach tej serii wydawane są recenzowane monografie naukowe pod tytułami Biblioteka Wiadomości Statystycznych oraz Statistical Research Papers.
Częstotliwość: nieregularna. Forma publikacji: drukowana i elektroniczna
-
Spisy powszechne
Wszystkie opracowania dotyczące spisów powszechnych (Narodowy Spis Ludności i Mieszkań, Powszechny Spis Rolny), w których publikowane są zarówno wyniki badań, jak i zasady organizacyjne, metodologie, objaśnienia pojęć oraz definicje.
Częstotliwość – zgodnie z kalendarzem opracowań spisowych.
Forma publikacji – drukowana i elektroniczna
Dystrybucją publikacji GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO zajmuje się:
ZAKŁAD WYDAWNICTW STATYSTYCZNYCH
al. Niepodległości 208, 00-925 Warszawa, blok B, piętro I, p. 126
tel. 22 608 31 45, fax 22 608 31 83;
e-mail: ZWSSEK@stat.gov.pl; www.zws.stat.gov.pl
Zamówienia (pisemne, faksem lub e-mailem) na prenumeratę i na sprzedaż detaliczną, hurtową i wysyłkową w kraju oraz za granicą przyjmuje
blok D, Składnica Druków, pok. 055
tel. 22 608 32 10, 22 608 38 10, fax 22 608 38 67
e-mail: zws-sprzedaz@stat.gov.pl; a.marchewka@stat.gov.pl
- dokładny adres odbiorcy i ewentualnie płatnika (z kodem pocztowym),
- numer identyfikacji podatkowej VAT (NIP).
Zamówienia, w których dane odbiorcy i płatnika są niepełne lub nieczytelne – nie będą realizowane.
Stałą sprzedaż wszystkich wydawnictw GUS prowadzi: kiosk z wydawnictwami, znajdujący się na parterze gmachu GUS czynny: poniedziałek–piątek w godz. 8:00–15:00, tel. 22 608 34 27
Sprzedaż detaliczną prowadzą również księgarnie na terenie kraju.
Prenumeratę na wszystkie periodyki GUS przyjmują także:
- urzędy statystyczne w poszczególnych województwach;
- KOLPORTER
Prenumeratę instytucjonalną można zamawiać w oddziałach terenowych Kolporter Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
ul. Zagnańska 61, 25-528 Kielce.
Szczegółowe informacje pod numerem infolinii: +48 41 367 88 88 lub na stronie internetowej: www.kolporter.com.pl. - GARMOND PRESS S.A.
ul. Lubicz 3, 31-034 Kraków.
Zamówienia na prenumeratę można składać na stronie internetowej: www.garmondpress.pl/prenumerata.
Oddział w Warszawie:
ul. Jagiellońska 88, 00-992 Warszawa, tel. 22 837 30 08
e-mail: prenumerata.warszawa@garmondpress.pl. - RUCH S.A.
Zamówienia na prenumeratę w wersji papierowej i na e-wydania można składać bezpośrednio na stronie www.prenumerata.ruch.com.pl.
Ewentualne pytania prosimy kierować na adres:
e-mail: prenumerata@ruch.com.pl lub kontaktując się z Centrum Obsługi Klienta „RUCH” pod numerami: 22 693 70 00 lub 801 800 803 – czynne w dni robocze w godz. 7:00–16:00.
Preferowana i najszybsza dostawa publikacji przy płatności w formie przedpłaty.